Druhy klimatizačních jednotek

Nástěnný typ klimatizačních jednotek je nejčastěji používaný v domácnostech, kancelářích a obchodech. Jde o nejrozšířenější variantu. Jednotka se umisťuje na stěnu v klimatizované místnosti. Jednotka standardně nasává vzduch od stropu a výdech směřuje k podlaze pod úhlem cca 45°.

Kazetové klimatizační jednotky se mohou využít v prostorách, kde je kazetový strop s dostatečným prostorem mezi rastrem a stropem. Kazetové jednotky se vyrábějí ve více variantách a rozměrech. Obvykle se využívají v kancelářích, prodejnách a společenských místnostech.

Využití kanálových jednotek je především v realizacích s využitím vzduchotechniky, případně kde není žádoucí využití jiného typu nebo chce zákazník jednotky skrýt. Kanálová jednotka je umístěna například v podhledu a k nasávání a výfuku vzduchu využívá anemostaty.

Parapetní jednotka je umístěna na stěně místnosti u země. Jedntoka vyfukuje chladný vzduch směrem nahoru. V případě topení obvykle využívá i spodní výdech směrem k podlaze.

Mobilní klimatizační jednotky slouží spíše k nouzovému chlazení prostor, kde z nějakého důvodu nelze využít standardní splitovou klimatizační jednotku. Mobilní klimatizační jednotky mají vyšší hlučnost a nižší účinnost než splitové jednotky. Největší nevýhodou je nutnost vyvést horký vzduch z ochlazovaného kondenzátoru potrubím vně místnosti či objektu.